Цигуларят Иван Пенчев и арфистката Деница Димитрова представят музикалния разказ „Проявления на любовта". Събитието е на 25 октомври в камерната зала „България“, съобщават организаторите.
По думите им програмата ще потопи слушателите в съзерцанието на природата, вдъхновението от нея и отъждествяването на нейните прелести с емоционални състояния, породени от любов, като завършат с празнично, танцувално настроение, с изненада за меломаните.
Хората се плашат от срещата със съвременната музика, защото тя е трудна за слушане. Тя е отишла толкова напред в професионално отношение, ползвайки изразни средства, които непрекъснато еволюират, че само професионалистите могат да я изследват. Класическият и романтичен репертоар все още „храни“ публиката в днешно време. Има интерес и към стари произведения, които се откриват от различни музиканти в Европа. Такова мнение изрази в интервю музиковедът, журналист и композитор Венециела Найденова, която гостува във Варна, за да представи проект с авторски творби. От 1991 г. тя живее в Швейцария, където развива и преподавателска дейност.
По думите й в Европа има фестивали и концерти за нова музика, но те пак се посещават предимно от професионалисти. „Въпросът е как тя да стигне до всички хора и това е дело на всеки музикант. Той трябва най-напред да я познава
Изложбата Liminal на художничката Мариана Смит ще гостува в галерия "Ателие" на бургаския филиал на Националната художествена академия. Откриването е предвидено за 7 октомври, съобщават от висшето учебно заведение в морския град.
Експозицията включва пейзажи, свързани с различни места като Венеция, пространствата Burren в Ирландия, калифорнийските секвои, както и творби, базирани на лични спомени.
В поредицата от творби за Венеция тя прави подобие на колаж от историите за преместване на основата на собствените си преживявания и на колекцията от есета за Венеция Watermark от Йосиф Бродски, създадени по време на резиденции в Международното училище за графика във Венеция, Италия.
"Вече бях прочела творбата на Бродски преди първата си лична среща с Венеция, където бях поразена от необичайното усещане, че имам спомени за място, което виждам за първи път. Фрагментира
На 29 октомври в габровската зала „Възраждане“ с вход свободен ще бъде представен документалният филм „От другата страна“ с автор журналистът Мартин Георгиев.
„Лентата е на продуцентска къща „Телеман“ и „Пламар Студио“.
Документалният филм „От другата страна“ е един различен разказ за войната в Украйна, сниман в Русия, Донецк и новозавладените територии. Действието във филма се развива през месец април 2023 г.“, посочи Мартин Георгиев.
„Журналистът Мартин Георгиев е допуснат от другата страна на фронта в Украйна. Той вече беше ходил в Одеса, Николаев и Киев, в началото на войната, когато всички украинци бягаха в обратна посока. И още тогава поиска да види и другата страна – Русия, Донецк, а защо не и Мариупол. Тъй като Мартин е журналист от страна, член на НАТО - обя
Българска оперна прима Красимира Стоянова ще изпълни утре, 12 октомври, в Ла Скала в Милано ролята на Маршалката в операта „Кавалерът на розата“ от Рихард Щраус, съобщиха от екипа на певицата.
Красимира Стоянова прави своя триумфален дебют в тази роля на Летния музикален фестивал в Залцбург през 2014 г. в посветената на 150-ата годишнина от рождението на Рихард Щраус постановка на „Кавалерът на розата“. Спектакълът се играе на Залцбургския музикален фестивал и през лятото на 2015 г.
През 2016 г. Красимира Стоянова представя своята интерпретация на Маршалката за първи път и пред виенска публика, както и в Миланската скала.
Музикалните критици определят „елегантното, аристократично и изтънчено вокално и артистично изграждане на образа като запазена марка на Красимира Стоянова“ в тази роля.
„Тя е най-д
С предпремиера на „Сватба“ ще бъде отбелязана 105-годишнината от рождението на Николай Хайтов (1919-2002). Юбилейните чествания ще продължат четири дни, а новият български филм по едноименния разказ ще открие тържествата, съобщават организаторите.
Официалната премиера на лентата е на 8 ноември 2024 г., а предпремиерната прожекция е на 13 септември в Cineland на бул. „България“.
„За всеки един кинотворец, който застава зад текст на Хайтов, е изпитание. Цялото му творчество е фокусирано върху човешките взаимоотношения, а той притежава уникалната способност да превръща обикновеното в приказно", казва режисьорът Магдалена Ралчева. Тя е позната с филмите „Още нещо за любовта“ и „12 А“.
Сценарист е Юрий Дачев, а оператор – Емил Христ
Музикантите почитат годишнината от рождението на Арво Пярт, който е сред най-изпълняваните съвременни автори. Заради авангардния дух на ранните си творби и религиозния аспект на неговата музика, през 70-те години Пярт е критикуван постоянно от официалната съветска власт и музикалните институции. Творчеството му е богато и многостранно. То включва множество мащабни композиции за хор и оркестър, четири симфонии, произведения за солисти и оркестър, както и множество хорови пиеси и камерна музика.
Музикантите са подбрали програма, съставена от популярни класически произведения и непознати за широката публика музикални шедьоври – Йохан Себастиан Бах - Erbarme dich из Матеус Пасион, Гаетано Доницети - Соната за цигулка и арфа, Арво Пярт - „Отражение в огледалото", Жул Масне – „Молитва" и „Размишление", Франц Крайслер - „Любовна мъка" и „Хубавият розмарин", Клод Дебюси – „Лунна вечер" и „Красива вечер", Антонин Дворжак - „Хумореска", Камий Сен-Санс - „Лебедът", Марсел Турние -„Феерия" за соло арфа, Виторио Монти - „Чардаш“.
Седем представления от България, Северна Македония и Словения са част от третото издание на Балкански театрален фестивал, организиран от Драматичен театър „Никола Вапцаров“ - Благоевград.
Днес директорът на театъра Маргарита Мачева представи подбраните заглавия, като отбеляза, че тази година за фестивала са селектирани спектакли, които са изключителни по художествени критерии и тематика.
Насочили сме се към социално ангажираното изкуство, което може заедно с това да бъде много вълнуващо и ярко като театрален език, те са перфектна комбинация между смисъл и изкуство, посочи Мачева. Тя отбеляза и целта на театъра през последните години – да създава вълнуващи, важни спектакли, които да занимават хората с теми, които те срещат в ежедневието си, в обществото, дори с политически въпроси.
Балкански театрален фестивал ще се проведе тази година в
Евгени Генчев посвещава песента „Докога ще продължаваш?" на борбата с вътрешните демони. Процесът на писане започва в края на лятото, когато артистът се вдъхновява от сюитата „Пер Гинт“ на Григ.
„Там се разказва за борбата с вътрешните демони на главния герой и това да се изправиш пред себе си. Използвахме този мотив както като музика, така и като драматургия в песента“, казва Евгени Генчев.
Музиката е създадена съвместно с Йоан Николаев (L Padr3), който е помогнал за оформянето на стила и звученето на песента. Текстът е на Ваня Щерева.
„В миналото си имах момент, в който изпаднах в една от най-дълбоките дупки, в които съм бил някога. Спал съм по чужди подове половин година. Бях в безтегловност. Чувствах се безсилен. Най-близките ми ме виждаха като разочарова
Русенската опера ще представи оперния спектакъл "Турнадот" - от Джакомо Пучини, на 15-и септември (неделя).
Това съобщи пиарът на културния институт в крайдунавския град Диана Димитрова.
Постановката е на Нина Найденова, а диригент ще бъде Вилиана Вълчева. Сценографията е на Борис Стойнов, костюмите са на Цветанка Петкова - Стойнова, а хореографията е на Боряна Сечанова.
Оперната прима Цветелина Василева ще се превъплъти в образа на китайската принцеса Турандот, принц Калаф ще бъде представен от Борис Луков, Теодора Чукурска ще бъде принцеса Лиу, а Момчил Миланов - сваленият от престола татарски цар Тимур.
"Това е изключително важен дебют за мен. Преди всичко много отговорен, защото спектакълът е една от най-силните постановки на нашия театър", казва маестра Вилиана Вълчева.
Испанският режисьор Педро Алмодовар ще получи почетната награда за цялостно творчество "Доностия" на кинофестивала в Сан Себастиан, който ще се проведе от 20 до 28 септември, предаде АФП, като цитира организаторите на форума.
"Освен с артистичния си талант и разпознаваемия визуален стил - личността му прозира от художествената реализация до саундтрака. Киното на Педро Алмодовар се отличава с женските персонажи, режисурата на актьорите, смелия подход към теми като ЛГБТК+ вселената", се казва в прессъобщение на ръководството на тазгодишния филмов форум, провеждан за 72-ри път.
Алмодовар, който е на 74 години, ще получи наградата на 26 септември, непосредствено преди прожекцията на най-новия му филм и първи, заснет на английски език - The Room Next Door, с участието на Джулиан Мур и Тилда Суинтън.
Суинтън ще му връчи отличието.
През май фестивалъ
Художникът Чавдар Драгиев ще представи петата си самостоятелна изложба "Под скалите".
Тя ще бъде представена на 17 октомври в галерията на първия етаж на Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров" в Шумен, съобщи авторът на художествената експозиция.
Той заяви, че заглавието "Под скалите" е избрано защото под скалите е село Кюлевча, откъдето е родът му.
"Скалите са били част от моя живот, винаги ги е имало, те са вечни, нещо като ориентир. Хората се сменят, а те си остават", каза още Драгиев.
Той поясни, че в картините си търси скритите образи, че в скалите има съхранени много легенди и митове.
"Скалите са достатъчно известни, аз просто съм съпричастен към тях. Мен ме е вълнувало да изразя своите чувства", допълни художникът.
В изложбата ще бъдат включени фигурални композиции и пейзажи, съобщи Драгиев. Той поясни, че е формиран като ил